دکتر سارا بهروان / فیلر و بوتاکس / درمان قطعی چین و چروک های دور چشم با بوتاکس
۷ دقیقه
مدت-ماندگاری-بوتاکس-پیشانی

درمان قطعی چین و چروک های دور چشم با بوتاکس

آنچه می خوانید...
بوتاکس-دور-چشم

با تزریق بوتاکس دور چشم می توانید کلیه خط و خطوط اطراف چشم را از بین ببرید. طبق تحقیقاتی که در رابطه با بوتاکس انجام گرفته است. این سم قادر است حلقه های سیاه زیر چشم، خطوط و چروک اطراف چشم را در صورتی که عمیق نباشد از بین ببرد یا کاهش دهد.

اگر شما هم دچار چین و چروک اطراف چشم هستید و می خواهید بوتاکس دور چشم انجام دهید، این مقاله را تا انتها بخوانید…

تزریق بوتاکس دور چشم

بوتاکس، نوعی سم قوی است که مقدار کمی از آن کشنده می باشد اما امروزه از این سم با دوز مشخص در صنعت پزشکی و زیبایی استفاده می شود. بوتاکس علاوه بر زیبایی برای رفع بیماری های انحراف چشم، افتادگی پلک، میگرن و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل حساس و نازک تر بودن پوست دور چشم، این قسمت نسبت به بقیه بخش های صورت زودتر دچار چین و چروک می شود. اما خوشبختانه تزریق بوتاکس دور چشم برای رفع این چین و چروک ها و جوانسازی پوست کاربرد دارد که تاثیرات مطلوبی از خود به جا می گذارد.

عملکرد بوتاکس دور چشم در کاهش چین و چروک

عملکرد بوتاکس دور چشم بر مبنای سم بوتولینوم و سه عنصر اصلی دیگر می باشد. مغز پیام حرکت عضلات را از طریق رشته های عصبی ارسال می کند. زمانی که پزشک سم بوتولینوم را به یک عضله ی صورت تزریق می کند، مسیر ارتباطی مغز با رشته های عصبی به طور موقت مسدود می شود. زمانی که عضلات زیر چشم و صورت برای مدتی فلج می شوند قادر به حرکت نیستند و پس از مدتی چین و چروک اطراف چشم از بین می روند. بوتاکس، صرفا به منظور رفع چین و چروک حاصل از حرکت عضلات صورت مورد استفاده قرار می گیرد. از سم بوتولینوم برای رفع خط اخم، خطوط پنجه کلاغی و … نیز استفاده می شود مانند بوتاکس خط اخم، پیشانی و …. . تاثیرات بوتاکس به صورت موقت و در حدود 3 تا 6 ماه می باشد. پس از گذشت این مدت می توانید برای تجدد بوتاکس دوباره به مطب پزشک مراجعه کنید.

تزریق-بوتاکس-دور-چشم

میزان اثر بوتاکس دور چشم

طبق تحقیقاتی که انجام شده است بوتاکس دور چشم کارایی بسیار بالایی دارد به نحوی که چین و چروک اطراف چشم به طور کامل از بین می رود. بوتاکس برای درمان پف و سیاهی اطراف چشم کارایی کمتری دارد. به همین جهت باید از روش لیزر درمانی و … همزمان با بوتاکس برای درمان تیرگی های چشم استفاده کرد. با تزریق بوتاکس خطوط زیر چشم پر می شوند و موجب صافی پوست می شود این صافی پوست تا حدود زیادی در روشن نشان دادن زیر چشم موثر است اما کافی نیست. برخی از عوارض تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • تزریق بوتاکس دور چشم ممکن است موجب افتادگی پلک، تورم و التهاب، مشکل در باز و بسته کردن چشم شود.
 • درد محل تزریق، سرگیجه، از بین رفتن تقارن صورت و … از جمله عوارض دیگر تزریق بوتاکس می باشد.
 • برای تزریق این روش چنانچه فردی بیماری زمینه ای مانند دیابت، فشارخون و … را دارد باید حتما با پزشک خود مشورت کند.

 تزریق بوتاکس دور چشم چگونه است؟

برای تزریق بوتاکس دور چشم باید حتما به مطب پزشک مراجعه کنید.میزان دوز بوتاکس باید توسط پزشک تایید شود آن گاه محل تزریق توسط کرم های بی حس کننده بی حس می شود و تزریق انجام می گیرد.مدت زمان تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است از این رو فرد می تواند برای تزریق  از محل کار خود مرخصی ساعتی بگیرد و پس از تزریق به کار خود بازگردد. بوتاکس باید حداکثر دوبار در سال انجام شود بیشتر از دوبار برای بدن مضر است و ممکن است عوارض جدی را برای فرد ایجاد کند. معمولا افراد بعد از ورود به سن جوانی می توانند بوتاکس کنند اما بوتاکس زیبایی برای افراد زیر 30 سال ضروری نیست. افراد زیر 30 سال به ندرت دچار چین و چروک صورت می شوند. این افراد با مراقبت مداوم از پوست می توانند بروز چین و چروک صورت را به تاخیر بیندازند.

مدت ماندگاری بوتاکس دور چشم

مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس حدود 4 الی 6 ماه می باشد، اما باید توجه داشته باشید که ماندگاری در هر فرد متفاوت می باشد و به سن، ساختار صورت، متابولیسم بدن، مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و … بستگی دارد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس دور چشم

برای مشاهده ی تغییرات پس از تزریق بوتاکس دور چشم باید یک هفته صبر کنید. برای این که ماندگاری بوتاکس افزایش پیدا کند باید به چند توصیه توجه کنید که عبارتند از:

 • بلافاصله پس از تزریق بوتاکس دور چشم دراز نکشید زیرا بوتاکس شروع به حرکت به سایر قسمت های پوست می کند. بدین ترتیب عوارضی برای متقاضی ایجاد می شود.
 • از لمس کردن و ماساژ محل تزریق بوتاکس خود داری کنید زیرا این کار موجب حرکت بوتاکس و تخلیه ی آن از محل تزریق می شود.
 • هرگز از داروهای ضد التهاب برای کاهش ورم و کبودی پس از تزریق استفاده نکنید زیرا موجب افزایش دوران نقاهت و بروز خونریزی در فرد می شود.
 • یک روز پس از تزریق بوتاکس دور چشم اجازه ی حمام دارید.
 • سعی کنید تا مدت ها پس از تزریق بوتاکس از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنید.

در صورت عدم تزریق مجدد بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

برخی از افراد تصور می کنند که بعد از یک بار که اقدام به تزریق بوتاکس دور چشم کردند باید تا پایان عمر این تزریق را طبق نظر پزشک ادامه دهند وگرنه پوست شل و افتاده می شود. این تصور کاملا غلط است چنانچه تزریق بوتاکس را متوقف کنید پوست به حالت اول خود برمی گردد. پوست به هیچ وجه حالت اولیه خود را از دست نخواهد داد. استفاده منظم بوتاکس سبب می شود پوست بعد از مدتی شروع به بازسازی کند. بدین ترتیب چین و چروک صورت به طور کامل از بین رود. به این نکته توجه کنید مصرف هر دارویی به طور مداوم عوارضی دارد. تزریق بوتاکس به میزان زیاد نیز دارای عوارضی می باشد.

عوارض استفاده از مارک نامرغوب بوتاکس چیست؟

برای تزریق بوتاکس دور چشم باید از مارک های معتبر و مرغوب موجود در بازار استفاده کنید. همانطور که میدانید بوتاکس از ترکیب چندین نوع پروتئین و سم بوتولینوم ساخته شده است. از این رو مارک های تقلبی سبب بروز عوارض زیادی اعم از افتادگی پلک، حساسیت و … برای بدن می شود. بوتاکس پس از تزریق موادی را در رگ های خونی پخش می کند که سبب فلج شدن موقت اعصاب و ماهیچه های اطراف چشم می شوند. بدین ترتیب فرد به طور طبیعی پوست خود را در هنگام اخم کردن یا خندیدن چروک نمی کند. همین امر موجب صافی پوست می شود. تاثیرات بوتاکس را می توانید یک ساعت پس از تزریق بلافاصله مشاهده کنید. تزریق بوتاکس برای برخی از افراد توصیه نمی شود این افراد عبارتند از:

 • افراد مبتلا به بیماری های حسی و عصبی مانند ام اس نمی توانند اقدام به تزریق بوتاکس دور چشم کنند.
 • افرادی که مبتلا به عفونت حاد هستند باید صبر کنند تا بیماری درمان شود.
 • افرادی که مشکلات پوستی آن ها با بوتاکس رفع نمی شود.

هزینه تزریق بوتاکس دور چشم

علت متفاوت بودن هزینه هایی که پزشکان مختلف برای بوتاکس دور چشم اعلام می کنند، این است که عواملی مانند برند بوتاکس، کشور سازنده بوتاکس، دستمزد پزشک و … در برآورد هزینه نهایی تاثیرگذار می باشد. برای اطلاع از هزینه با مطب دکتر سارا بهروان تماس بگیرید.

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.