دکتر سارا بهروان / فیلر و بوتاکس / همه چیز درباره تزریق بوتاکس خط اخم
۶ دقیقه
عوارض-تزریق-بوتاکس-پیشانی

همه چیز درباره تزریق بوتاکس خط اخم

آنچه می خوانید...

تزریق بوتاکس خط اخم، یکی از روش های رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم می باشد. پوست در دوران جوانی خاصیت کشسانی و الاستیسیته دارد اما با گذشت زمان و عدم تولید کلاژن و دریافت مواد مغذی، پوست خواص خود را از دست می دهد و به تدریج خطوطی روی پوست ایجاد می شوند. خط اخم یکی از خطوط صورت می باشد که موجب کاهش اعتماد بنفس فرد می شود و چهره ی فرد را ناراحت و عصبی نشان می دهد. بوتاکس با فلج کردن ماهیچه های دو طرف ابرو خط اخم را از بین می برد. بوتاکس پیشانی نیز با همین روند می تواند باعث جوانسازی شود.

اگر شما سوالاتی درباره تزریق بوتاکس خط اخم، کاربرد، مزایا، نکات قبل و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و … دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این زمینه کسب کنید.

کاربرد بوتاکس خط اخم

سم بوتولینوم برای بوتاکس خط اخم و سایر بخش های صورت استفاده می شود. وظیفه بوتاکس از کار انداختن ماهیچه های محل تزریق می باشد. صورت انسان از عضلات ریز فراوانی تشکیل شده است که لبخند زدن ، اخم کردن و سایر رفتارها و حالات صورت توسط آن انجام می گیرد. بوتاکس به صورت یک ژل پروتئینی کارکرد عصب های ماهیچه را تا مدتی مختل می کند. به همین جهت عضله ی صورت نمی تواند فعالیت خود را مانند گذشته انجام دهد از این رو پوست صاف و یکدست می شود. بوتاکس هم برای رفع خطوط متوسط و عمیق پوست مورد استفاده قرار می گیرد و هم عملکرد غدد عرق کف دست، پا و … را مختل می کند.

علت استفاده از بوتاکس خط اخم چیست؟

بسیاری از متقاضیان بوتاکس خط اخم ممکن است سن بالایی نداشته باشند اما به دلایل مختلفی اعم از ژنتیک، استرس، خلق و خو، تیک عصبی و … دچار خط اخم روی پیشانی خود شوند. به عنوان مثال ممکن است فردی با سن 25 سال دارای یک خط اخم برجسته باشد که صورت وی را عصبی و بداخلاق نشان دهد. بوتاکس برای این قبیل از افراد بسیار مناسب می باشد زیرا با فلج کردن ماهیچه ها خط اخم را به طور کامل از بین می برد و همین امر موجب افزایش اعتماد بنفس فرد می شود.

تزریق-بوتاکس-پیشانی

فواید بوتاکس خط اخم

یکی از مهم ترین مزایای بوتاکس خط اخم، رفع سریع و بدون دردسر خط اخم می باشد. بوتاکس یکی از روش های کم تهاجمی می باشد و فرآیند رفع چین و چروک صورت با یک تزریق کوتاه انجام می گیرد. تزریق بوتاکس هیچ گونه دردی را در پوست ایجاد نمی کند پزشک محل تزریق را با کرم های مخصوص بی حس میکند علاوه بر این هیچ گونه خونریزی در پوست ایجاد نمی شود. بوتاکس هیچ گونه عارضه ای را در آینده برای فرد ایجاد نمی کند و از بوجود آمدن خطوط عمیق و چروک روی صورت جلوگیری می کند. از لحاظ هزینه ای نیز بوتاکس نسبت به سایر روش های رفع چین و چروک اقتصادی تر می باشد. همچنین تزریق بوتاکس در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.

چه افرادی باید بوتاکس خط اخم را انجام دهند؟

فقط پزشک اجازه دارد بوتاکس خط اخم را انجام دهد. پزشک پس از ارزیابی شرایط جسمی فرد وضعیت پوست وی را از لحاظ خشکی و سایر ویژگی های پوستی بررسی می کند آنگاه تصمیم می گیرد آیا بوتاکس برای متقاضی مناسب است یا خیر؟ در جلسه ی مشاوره با پزشکT چنانچه به بوتولونیوم حساسیت دارید باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. چنان چه به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشارخون و … مبتلا هستید یا بیماری خاص دیگری دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید و لیست داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار وی قرار دهید. چنان چه خانمی حامله است یا به نوزاد خود شیر می دهد باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارد. چنان چه در گذشته عمل بینی یا هر نوع عملی روی صورت خود انجام داده اید یا قصد دارید در آینده عمل کنید پزشک خود را در جریان قرار دهید.

قیمت-تزریق-بوتاکس-خط-اخم

نکاتی برای قبل و حین تزریق بوتاکس

  • قبل از بوتاکس خط اخم: پزشک پوست شما را به طور کامل ارزیابی می کند. برخی از افراد به دلیل عمق زیاد خطوط صورت قادر به بوتاکس نیستند زیرا بوتاکس هیچ تاثیر مثبتی روی صورت این افراد ندارد. از این رو پزشک در جلسه اول قبل بوتاکس این موارد را بررسی می کند و نقاط مناسب صورت برای تزریق را تعیین می کند. قبل از بوتاکس انتظارات خود را شرح دهید تا پزشک بررسی های لازم را انجام دهد.
  • حین بوتاکس خط اخم: تزریق بوتاکس بسیار ساده است و در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. پزشک محل تزریق را با کرم بی حس می کند اما به دلیل تزریق مستقیم سم به عضله ممکن است درد مختصری را احساس کنید.

توصیه هایی برای پس از تزریق بوتاکس

در اغلب موارد بوتاکس خط اخم نیاز به چند جلسه درمان دارد. پس از تزریق بوتاکس، پوست صورت دچار عارضه ی خاصی نمی شود. با تزریق بوتاکس، پوست معمولا دچار التهاب، کبودی و … می شود که پس از مدتی رفع می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد. با رعایت برخی از نکات زیر عوارض تزریق بوتاکس کاهش پیدا می کند. تا چندین ساعت پس از تزریق بوتاکس خط اخم دراز نکشید و به هنگام خواب نیز صورت باید به وسیله ی دو بالش بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.

با رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، عوارض کاهش پیدا می کند. از جمله این مراقبت ها و نکات عبارتند از:

  • تا یک روز پس از تزریق به هیچ وجه محل تزریق را دست نزنید.
  • پس از تزریق بوتاکس خط اخم تا چند روز نباید از لوازم آرایش استفاده کنید.
  • 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس می توانید به حمام بروید.
  • تا چند روز از انجام فعالیت های سنگین که موجب عرق کردن می شود خودداری کنید.
  • طبق توصیه ی پزشک عضلات صورت را ورزش دهید.
  • ماندگاری بوتاکس 3 تا 9 ماه است.

میزان تاثیر بوتاکس چقدر است؟

میزان تاثیر بوتاکس خط اخم در افراد مختلف با توجه به شرایط فردی و میزان مراقبت شخص متفاوت است. معمولا بین 3 تا 9 ماه اثرات بوتاکس روی پوست باقی می ماند البته باید هر 6 ماه برای تمدید آن به پزشک مراجعه کنید. برخی از افراد برای تزریق بوتاکس به آرایشگاه ها و مراکز غیر مجاز مراجعه می کنند. به این نکته توجه کنید که بوتاکس نوعی سم است که میزان آن را باید پزشک تعیین کند. علاوه بر این امکان دارد متقاضی نسبت به این سم حساسیت داشته باشد و بدن وی واکنش نشان دهد. در برخی از مواقع بیمار به علت تزریق مقدار بالای بوتاکس نیاز به احیا دارد از این رو بوتاکس فقط باید توسط پزشک و در مراکز درمانی ویژه که دارای تجهیزات مناسبی است انجام شود.

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.