دکتر سارا بهروان / فیلر و بوتاکس / مراقبت های مهم و ضروری بعد از تزریق بوتاکس
۷ دقیقه
مراقبت-های-بعد-از-تزریق-بوتاکس

مراقبت های مهم و ضروری بعد از تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

با تزریق بوتاکس به پوست عضلات محل تزریق برای مدت کوتاهی بین 3 تا 9 ماه فلج می شوند. ماده ی اصلی بوتاکس، سم آنوبوتولینوم توکسین A می باشد. میزان غلظت بوتاکس توسط پزشک تعیین می شود چنانچه مقادیر زیادی از این سم به بدن تزریق شود. عضلات، دچار فلج جدی و خطرناکی خواهند شد. اغلب افراد از بوتاکس به منظور رفع چین و چروک صورت استفاده می کنند. برای افرادی که قصد انجام این روش را دارند، این سوال پیش می آید که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چه مواردی هستند؟

به دلیل اهمیت زیادی که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس دارند و در نتیجه تاثیر مستقیمی می گذارد، در این مقاله به طور کامل به این موضوع می پردازیم و اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید…

در ابتدا نمونه کارهای تزریق بوتاکس دکتر سارا بهروان را مشاهده کنید:

بهترین-دکتر-تزریق-بوتاکس-در-تهران
تزریق-بوتاکس-پیشانی

هدف از تزریق بوتاکس

هدف از تزریق بوتاکس، جوانسازی پوست و رفع چین و چروک صورت می باشد . علاوه بر جنبه زیبایی، این تکنیک جنبه درمانی نیز دارد و برای بهبود برخی از بیماری ها از قبیل میگرن، تعریق زیاد، تنبلی چشم و … استفاده می شود.

اهمیت مراقبت های پس از بوتاکس

توجه کنید که یکی از عواملی که موجب افزایش ماندگاری و نتایج مثبت عمل های زیبایی می شود مراقبت های پس از آن می باشد. به همین جهت پس از تزریق بوتاکس باید توصیه های پزشک را به طور کامل رعایت کنید. بدین ترتیب قرمزی، التهاب و سایر عوارض بوتاکس بعد از یک روز رفع می شوند و شما می توانید با خیالی آسوده به فعالیت های روزمره ی خود بپردازید. با رعایت توصیه های پزشک در رابطه با مراقبت از پوست هزینه های شما به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

توصیه هایی به منظور مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس باید تا چندین روز از محل بوتاکس مراقبت کنید. به این ترتیب ماندگاری بوتاکس افزایش پیدا می کند و عارضه ای نیز برای پوست ایجاد نمی شود. توجه کنید روزی که پوست صورت خود را بوتاکس کردید. پزشک تمریناتی برای صورت تجویز می کند به عنوان مثال از شما میخواهد که چند دقیقه اخم کنید یا لبخند بزنید. 24 ساعت پس از بوتاکس به محل تزریق دست نزنید فشار دادن، مالش و خارش محل بوتاکس سبب تخلیه ژل از پوست می شود.

توصیه هایی در رابطه با مصرف دارو بعد از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. برخی از داروها با بوتاکس تداخل دارند و موجب از بین رفتن تاثیرات بوتاکس می شوند به عنوان مثال اگر آسپرین یا داروهای انعقاد خون مصرف می کنید از خوردن آن ها خودداری کنید زیرا موجب افزایش کبودی پوست صورت می شوند. قبل از استفاده از بوتاکس باید مطمئن شوید که آیا به این ماده حساسیت دارید یا خیر؟ یادتان باشد یک روز قبل و بعد از تزریق از خوردن مشروبات الکلی خودداری کنید. زیرا الکل کبودی و تورم صورت را افزایش می دهد و همین امر دوران بهبودی را افزایش می دهد. حداقل تا یک روز پس از تزریق از  لوازم آرایشی استفاده نکنید زیرا باید پوست خود را مالش دهید و همین امر موجب کاهش تاثیرات بوتاکس می شود. چند ساعت ابتدایی تزریق سرخود را بالا و به صورت عمودی نگه دارید و سعی کنید دراز نکشید زیرا امکان انتقال سم به سایر قسمت های بدن وجود دارد.

درمان پوستی پس تزریق از بوتاکس

از درمان پوستی پس از بوتاکس خودداری کنید. پس از تزریق بوتاکس باید اجازه دهید ژل به طور کامل در محل مورد نظر مستقر شود و در جایگاه خود ثابت باقی بماند. به همین دلیل در چند روز ابتدایی پس از تزریق، صورت خود را اسکراب نکنید و کرم های پر کننده را روی پوست خود نمالید. به هنگام خواب دو بالش زیر سر خود قرار دهید تا سرتان از بدنتان بالاتر قرار گیرد. پس از تزریق بلافاصله به منزل بروید و از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری کنید. زیرا گرما سبب افزایش فشار خون می شود و تاثیرات بوتاکس را کاهش می دهد. اگر امکانش را دارید تا سه روز در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید. پس از این مدت تا یک ماه از برنزه کردن، لیزر محل تزریق، سولاریوم و … خودداری کنید. چنانچه قصد دارید از متد جدید و روز برای ابروهای خود استفاده کنید یک ماه صبر کنید تا جایگاه ژل روی پوست تثبیت شود.

شستن صورت پس از تزریق بوتاکس

به دلیل حساسیت بوتاکس پس از تزریق به دما و فشار، پس از تزریق بوتاکس از شست و شوی صورت با آب داغ خودداری کنید. شست و شوی صورت با آب داغ می تواند روی ساختار بوتاکس تاثیر منفی بگذارد. همچنین از فشار دادن دست به موضع تزریق هنگام شستن صورت خودداری کنید، زیرا سبب حرکت بوتاکس می شود.

چه زمانی بعد از تزریق بوتاکس می توانید به فعالیت های خود برگردید؟

تزریق بوتاکس یک فرآیند ساده و سرپایی است که شاید کمتر از یک ربع زمان ببرد. به همین جهت نیازی به دوران نقاهت ندارد. دانشجویان و کارمندان در همان روز تزریق می توانند به فعالیت های خود بپردازند. اما ورزشکاران باید برای یک هفته فعالیت های ورزشی خود را به تاخیر بیندازند. زیرا با فعالیت های ورزشی سرعت جریان و فشار خون افزایش پیدا می کند و همین امر موجب حرکت بوتاکس تازه تزریق شده می شود. بدین ترتیب اثر بخشی بوتاکس به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. حرکت بوتاکس بر اثر جریان خون موجب افزایش کبودی و انقباض عضلات صورت می شود. داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید.

به هنگام مشاهده عوارض بوتاکس چه کار باید کرد؟

تزریق بوتاکس معمولا بدون عارضه می باشد اما گاهی تورم، قرمزی و علائمی از این قبیل در پوست مشاهده می شود که معمولا پس از یک روز از بین می روند. برای جلوگیری از بروز کبودی باید از کمپرس یخ استفاده کرد. در اغلب موارد کبودی پس از 14 روز از بین می رود. اما گاهی فرد با علائم نادری مواجه می شود که در این صورت باید بلافاصله به پزشک مراجعه شود برخی از این علائم عبارتند از: سختی در خوردن غذا، عدم تنفس مناسب، عدم کنترل مثانه، تغییراتی در بینایی و …

آیا بوتاکس محل پنجه کلاغی نیاز به مراقبت ویژه ای دارد؟

تزریق بوتاکس در محل پنجه کلاغی چشم بسیار موفقیت آمیز بوده از این رو بسیاری از افراد متقاضی بوتاکس در این محل از صورت خود می باشند. چشم یکی از اعضای حساس بدن است از این رو علاوه بر نکات مراقبتی که قبلا گفته شد باید برای حفظ بوتاکس منطقه پنجه کلاغی نکات دیگری نیز رعایت کنید که عبارتند از:

  • تا چند روز از تزریق بوتاکس چشم های خود را نمالید زیرا امکان دارد سم به سمت چشم های شما نفوذ کند و مشکلات جدی ایجاد کند.
  • برای آرایش چشم ها یک یا دو هفته صبر کنید.
  • بهتر است در چند روز ابتدایی تزریق بوتاکس از عینک خواب استفاده کنید.
  • اگر قصد خاراندن چشم یا اطراف آن را داشتید این کار را با کمترین فشار انجام دهید.

با مراقبت های نامناسب از بوتاکس چه مشکلاتی به وجود می آید؟

تزریق بوتاکس یکی از روش های کم هزینه و بی خطر برای بهبود وضعیت پوست صورت می باشد. اما گاهی افراد با مراجعه به مراکز غیر معتبر و تزریق نادرست سم بوتنولیم سبب افزایش عوارض بوتاکس می شوند. چنان چه به توصیه های پزشک توجه نکنید و محل تزریق را ماساژ دهید احتمال دارد که سم در صورت شما پخش شود و توازن صورت به طور کامل از بین رود. یکی از عوارض شایع بوتاکس بروز عفونت در محل تزریق می باشد.

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.