دکتر سارا بهروان / درمانی پوست / درمان زگیل تناسلی با لیزر co2 بدون احتمال بازگشت در یک جلسه +فیلم
۹ دقیقه
زگیل

درمان زگیل تناسلی با لیزر co2 بدون احتمال بازگشت در یک جلسه +فیلم

آنچه می خوانید...

لیزرتراپی برای درمان زگیل یک روش پیشرفته و نوآورانه است که با هدف قرار دادن و تخریب دقیق بافت زگیل کار می کند. لیزرتراپی در مقایسه با روش ‌های سنتی مزایای بی‌ شماری دارد که شامل کمترین جای زخم، کاهش خطر عفونت و درمان سریع و کارآمد است. فناوری لیزر به متخصصان پوست و زیبایی اجازه می دهد تا بافت زگیل را دقیقاً هدف قرار داده و از بین ببرند، در حالی که آسیب به پوست اطراف را به حداقل می رساند.

این روش به طور کلی به خوبی تحمل می شود و کمترین ناراحتی را ایجاد می کند. لیزر همچنین پاسخ ایمنی بدن را تحریک کرده و از عود زگیل جلوگیری کمک می کند.

زگیل چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک رشد کوچک، سفت و خوش خیم روی پوست نواحی تناسلی است. زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی (STI) است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا زگیل تناسلی پس از عفونت ظاهر شود.

زگیل تناسلی در اطراف واژن و روی آلت تناسلی، اطراف مقعد، روی پوست بین اندام تناسلی و مقعد به تنهایی یا گروهی ظاهر می شوند. این ضایعات پوستی می توانند سفید، قرمز، همرنگ پوست یا تیره تر از پوست اطراف باشند. آنها معمولا علائمی ایجاد نمی کنند، اما گاهی اوقات می توانند دردناک، خارش دار یا با خونریزی همراه باشند.

 

 

لیزر co2 چگونه زگیل تناسلی را از بین می برد؟

لیزر co2 یکی از ایمن ترین و موثرترین روش های درمان زگیل است. لیزر co2 را می توان روی زگیل متمرکز کرد بدون اینکه بافت سالم اطراف را تحت تأثیر قرار دهد. برداشتن زگیل با لیزر به طور کلی توسط بیماران به خوبی تحمل می شود و کمترین درد یا ناراحتی را ایجاد می کند. در ابتدا پزشک از بی حسی موضعی در ناحیه تحت درمان استفاده کرده و سپس پرتوی قوی لیزر co2 را بر زگیل می تاباند. پرتوهای پر قدرت لیزر باعث تخریب و تبخیر زگیل شده و با نفوذ به عمق پوست رگ های خونی تامین کننده زگیل را از بین می برد.

دریافت مشاوره ( کلیک کنید)

مقایسه روش های مختلف درمان زگیل

روش های مختلفی در حال حاضر برای درمان زگیل وجود دارد که هر یک مزایای منحصر به فردی ارائه می دهد. همه این روش ها زگیل را هدف قرار داده و سعی می کنند تاثیر کمی بر پوست سالم اطراف داشته باشند.

1. کرایوتراپی

در کرایوتراپی زگیل ها توسط انجماد از بین می روند. در این روش متخصص پوست ماده ای به نام تری ‌کلرو استیک اسید (TCA) را روی سطح زگیل اعمال کرده و آنها را از بین می برد. این روش به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود. برای بیمار جهت کاهش درد مسکن تجویز می شود.

2. جراحی

در روش جراحی زگیل ها پس از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی بر اساس تعداد زگیل ها، توسط تیغ جراحی از روی پوست برداشته می شوند. برای زگیل های بزرگ گاهی اوقات محل زخم برای بهبودی سریع تر بخیه زده می شود. استفاده از بعد از دارو برای بهبودی لازم است.

3. دارو درمانی

داروهای زیادی در حال حاضر برای درمان زگیل ها مورد استفاده قرار می گیرد. پماد آلدارا یا ایمی کیمود، محلول یا ژل پودوفیلاکس و محلول اسید سالیسیلیک داروهایی هستند که برای درمان زگیل های سطح پوست استفاده می شوند ولی نمی توان از آنها برای نواحی داخلی بدن مثل واژن یا دهان استفاده کرد.

4. الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل

الکتروکوتر با استفاده از انرژی الکتریکی زگیل ها را از بین می برد. در این روش برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می شود و به صورت سرپایی انجام می شود.

5. الکتروجراحی

الکتروجراحی را می توان برای برای درمان زگیل های معمولی و رشته ای مورد استفاده قرار داد.  در این روش پزشک زگیل ها را با کورتاژ یا خراش از بین می برد. در این روش از بی حسی موضعی استفاده شده و برای بیمار مسکن تجویز خواهد شد.

6. درمان زگیل با لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر یک روش موثر برای درمان سرپایی انواع زگیل خصوصا زگیل های تناسلی است. در این روش پرتوهای لیزر بافت زگیل را تخریب کرده و بطور کامل از بین می برند. درد و ناراحتی در این روش حداقل است و احتمال عود مجدد زگیل ها نیز از بین می رود.

 

روش های درمان زگیلمزایامعایب
کرایوتراپیسرپایی و بدون نیاز به بیهوشیدرد زیاد و دوره نقاهت نسبتا طولانی
جراحیاکثر مواقع نیاز به بیهوشی است و بخیه بکار می روددوره نقاهت طولانی و نیاز به دارو درمانی
دارو درمانیبه جز در نواحی تناسلی موثر استمدت زیادی درگیر درمان خواهید بود
الکتروکوتربا بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شوددوره نقاهت نسبتا طولانی و برای تسکین درد مسکن نیاز است
الکتروجراحیبا بی حسی موضعی انجام می شوددوره نقاهت نسبتا طولانی و نیاز به دارو درمانی
لیزر تراپیبا استفاده از بی حسی موضعی و در زمان کوتاهی انجام می شوددوره نقاهت کوتاه و درد و ناراحتی بسیار کم است. امکان عود مجدد نیز از بین خواهد رفت.

 

درمان زگیل با لیزر

زگیل چه نواحی از بدن را می توان لیزر کرد؟

لیزر یک روش بسیار موثر و ایمن است که برای از بین بردن انواع زگیل در نواحی مختلف بدن استفاده می شود. این روش یک انتخاب محبوب در میان افرادی است که به دنبال درمان سریع و کارآمد برای زگیل هستند. زگیل ها معمولاً توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند و می توانند در قسمت های مختلف بدن از جمله دست ها، پاها و ناحیه تناسلی ظاهر شوند. در هر نقطه ای از بدن استفاده از لیزر منجر به تخریب بافت زگیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لیزر co2 و آر اف فرکشنال

انواع زگیل

دریافت مشاوره ( کلیک کنید)

لیزر انواع مختلف زگیل

از لیزر می توان برای درمان انواع مختلف زگیل در نواحی مختلف بدن استفاده کرد. عملکرد پرتو لیزر برای نقاط مختلف بدن یکسان است و با کمترین عوارض خصوصا می تواند زگیل های ناحیه تناسلی را درمان کنید.

لیزر زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی در آقایان می تواند در هر قسمتی از ناحیه تناسلی از جمله آلت تناسلی، کیسه بیضه یا اطراف مقعد ایجاد شود. پزشک تمام این زگیل ها را معمولا طی یک جلسه با استفاده از لیزر از بین می برد. سپس با تجویز پماد و دارو به بهبود محل تحت درمان کمک می کند.

لیزر زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی در خانم ها نیز می تواند در قسمت های مختلف دستگاه تناسلی خارجی، داخل واژن و دهانه رحم ایجاد شود. با تاباندن پرتو لیزر زگیل ها از بین رفته و از نظر اسکار نیز جای نگرانی ندارد زیرا با پمادهای ترمیم کننده پوست کاملا ترمیم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: با این لیزر با جای بخیه و اسکار خداحافظی کنید!

 لیزر زگیل مقعد

زگیل مقعدی ممکن است حین رابطه جنسی مقعدی با فرد آلوده ایجاد شود یا اینکه حاصل از انتشار ویروس از زگیل های تناسلی باشد. لیزر تراپی بهترین راه برای درمان زگیل مقعد است و از عود مجدد آنها نیز پیشگیری می کند.

 

آیا با روش های خانگی می توان زگیل را درمان کرد؟

روش های خانگی زیادی برای درمان زگیل وجود دارد که شامل استفاده از روغن درخت چای، روغن نارون کوهی، سرکه سیب رقیق شده، آب پیاز، پوست موز و بسیاری از ترکیبات دیگر است. ممکن است که برخی از این روش ها موثر باشند اما تضمین شده نیستند از طرفی بسیار وقت گیر هستند. علاوه بر این باید توجه داشته باشید که نمی توان از ترکیبات گفته شده روی نواحی تناسلی استفاده کرد.

 

مراقبت های قبل و بعد لیزر زگیل

برای لیزر زگیل لازم است که پوست شما سالم و بدون هیچ خراشی باشد بنابراین از خاراندن پوست خودداری نمایید. نشستن در حمام آب نمک می تواند خارش و التهاب را کاهش دهد. قبل از مراجعه به مرکز درمانی موهای زائد را بدون آسیب رسیدن به پوست شیو کنید. علاوه بر این از لمس و فشار دادن زگیل ها خودداری نمایید. همچنین با تغذیه و خواب مناسب سیستم ایمنی خودتان را تقویت نمایید زیرا از عود مجدد زگیل ها جلوگیری می کند.

در رابطه با مراقبت های پس از لیزر زگیل، پزشک به شما دستوراتی می دهد که باید آنها را اجرا کنید تا روند بهبودی تسریع شود. اول اینکه داروهای موضعی و خوراکی که پزشک برای شما تجویز می کند را طبق دستور استفاده نمایید. از لمس نقاط لیزر شده خودداری کرده و محل را خشک و تمیز نگه دارید.

با محلول ضد عفونی کننده ای که پزشک برای شما تجویز می کند نقاط لیزر شده را تمیز کنید تا از عفونت پیشگیری شود. اگر درد شدیدی را پس از لیزر زگیل تناسلی تجربه می کنید بهتر است از داروهای مسکن استفاده کرده و در 24 ساعت اول هر دو ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.

از لباس های گشاد و نخی استفاده کنید تا از تعریق جلوگیری شود و لباس های زیر خود را بطور مرتب تعویض کنید. علاوه بر این از ورزش های سنگین خودداری کنید زیرا تعریق ممکن است به نقاط لیزر شده آسیب برساند. سبک زندگی سالم، مدیریت استرس و خواب شبانه کافی کمک می کند زودتر بهبود یابید. برای بهبود سریع تر بهتر است 2 تا 3 روز در خانه استراحت کنید.

بیشتر بخوانید: خداحافظی با جای جوش با لیزر فرکشنال

بعد لیزر زگیل می توان رابطه جنسی داشت؟

اگرچه حذف زگیل با لیزر به معنی از بین رفتن کامل آن در بدن شما نیست اما بهتر است تا بهبود یافتن زخم ها که معمولا 1 تا 3 هفته طول می کشد از رابطه جنسی خودداری نمایید. شما پس از حذف زگیل های تناسلی هنوز هم ناقل این بیماری هستید و بهتر است رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید.

 

هزینه لیزر زگیل چقدر است؟

هزینه لیزر زگیل بسته به تعداد، اندازه، محل زگیل، موقعیت کلینیکی که به آن مراجعه می کنید و همچنین تخصص پزشک متفاوت است. شما در جلسه اول مشاوره و معاینه می توانید در رابطه با هزینه ها از پزشک خود سوال کنید.

دریافت مشاوره ( کلیک کنید)

منبع:

lmdpodiatry.com/laser-wart-removal-in-davie-2

 

 

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.