دکتر سارا بهروان / درمانی پوست / درمان قطعی و سریع زگیل تناسلی با روش کرایوتراپی
۵ دقیقه
فریز-کردن-زگیل-تناسلی

درمان قطعی و سریع زگیل تناسلی با روش کرایوتراپی

آنچه می خوانید...

ویروس پاپیلومای انسانی یکی از رایج‌ترین عفونت‌هایی که از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند. این ویروس می‌تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی، سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم، سرطان گلو و سرطان آلت تناسلی شود. واکسن‌هایی جهت پیشگیری از این بیماری وجود دارد اما متاسفانه هیچ درمانی پس از ابتلاء به بیماری تاکنون ارائه نشده است، اما با روش هایی می توان ضایعات زگیل تناسلی را درمان کرد. یکی از این روش ها کرایوتراپی یا کرایو می باشد. درمان زگیل تناسلی با کرایو تحت نظر پزشک با نتایج بسیار خوبی همراه است و با ایجاد سرمای شدید سبب از بین رفتن زگیل تناسلی می شود. در ادامه این مقاله به توضیحات کاملی در زمینه درمان زگیل تناسلی با کرایو می پردازیم و اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار می دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

چه روش هایی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد؟

با اینکه جهت درمان بیماری هیچ دارو و راه حلی وجود ندارد اما برخی از علائم و عوارض این بیماری را می‌توان با موفقیت درمان نمود. به عنوان مثال جهت برطرف کردن زگیل‌های تناسلی چندین راهکار وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • دارودرمانی
 • الکتروکوتر
 • روش جراحی
 • لیزر درمانی
 • و کرایوتراپی

 در ادامه‌ این مقاله به بررسی روش کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: درمان کلوئید

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی درمانی است که در آن از سرمای شدید جهت انجماد و از بین بردن بافت‌های غیرطبیعی استفاده می‌شود. جهت رسیدن به سرمای شدید معمولاً از نیتروژن مایع و یا گاز آرگون استفاده می‌شود. کرایوتراپی در درمان انواع بیماری‌های پوستی مانند برداشتن زگیل، خال و توده‌های خوش خیم پوستی و برخی از سرطان ها مانند سرطان پروستات و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان قطعی زگیل تناسلی با کرایو

درمان-زگیل-تناسلی-با-کرابو

بسیاری از پزشکان کرایوتراپی را به عنوان اولین و قطعی ترین درمان جهت از بین بردن زگیل تناسلی پیشنهاد می‌دهند. اما لازم است به یاد داشته باشید که پس از تمام درمان‌هایی که جهت برطرف ساختن زگیل تناسلی انجام می‌شود احتمال عود بیماری وجود دارد، زیرا همواره تعدادی ویروس در زیر پوست ممکن است باقی بمانند و منجر به عود بیماری شوند. اما می‌توان امیدوار بود که با گذشت زمان و درمان‌های منظم تعداد ویروس‌ها در منظقه کاهش یافته و میزان موفقیت در درمان افزایش بیابد.

بیشتر بخوانید: پاکسازی پوست با میکرودرم ابریژن

مراحل انجام کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی

 • در مرحله اول کل ناحیه تحت معاینه دقیق قرار می‌گیرد تا نوع زگیل تشخیص داده شود، معاینه بین یک تا دو دقیقه زمان می‌برد، در طی معاینه تعداد زگیل‌ها و اندازه‌ی آن‌ها مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد.
 • در صورت نیاز ممکن است از بی‌حسی‌های موضعی استفاده شود اما به طور کلی کرایوتراپی روشی بدون درد و کم تهاجم می‌باشد که اکثر بیماران بدون استفاده از هیچ‌ گونه بی‌حسی آن را به خوبی تحمل می‌نمایند.
 • با توجه به اندازه‌ی زگیل مقداری نیتروژن مایع توسط سواب پنبه‌ای یا اسپری نیتروژن روی محل زگیل و اطراف آن اعمال می‌شود تا آن را منجمد کند. در این مرحله احساس سوزش خفیفی را خواهید داشت. مدت زمان باقی ماندن نیتروژن مایع روی پوست شما حدود 10 ثانیه خواهد بود.
 • مدتی پس از پایان درمان، پوست قرمز می‌شود و به احتمال زیاد تاول می‌زند، سپس یک زخم کوچک روی پوست ایجاد می‌شود که در طی مدت یک تا سه هفته از بین خواهد رفت. با از بین رفتن این زخم زگیل تناسلی شما نیز ناپدید خواهد شد.

تعداد جلسات درمان زگیل تناسلی با کرایو

با توجه به آستانه‌ تحمل بیمار ممکن است یک زگیل تا سه بار در یک جلسه تحت درمان قرار بگیرد. البته تکرار درمان در یک محل ممکن است طی یک جلسه دردناک باشد. بنابراین در برخی مواقع در هر جلسه فقط یک بار درمان انجام می‌شود. پس از بهبودی پوست که معمولاً 7 تا 10 روز طول می‌کشد بیمار می‌تواند برای جلسه‌ بعد مراجعه نماید.

اگر فاصله‌ی بین جلسات درمان زیاد شود نتایج مطلوبی حاصل نمی‌شود، اما اگر فاصله‌ی بین جلسات کرایوتراپی را کاهش دهید و به صورت منظم جلسات درمان را پیگیری نمائید می‌توانید به نتایج خوبی در درمان زگیل تناسلی دست یابید. با توجه به اندازه‌ی زگیل ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشید. تعداد جلسات مورد نیاز پس از معاینه توسط پزشک به شما اعلام می‌شود.

مراقبت‌های پس از کرایوتراپی زگیل تناسلی

دوره‌ی بهبودی پس از کرایوتراپی با توجه به محل و تعداد زگیل‌ها بین 1 تا 3 هفته می‌باشد. در این دوره بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا درمان با موفقیت انجام شود، برخی از این نکات عبارتند از:

 • تا زمان بهبودی زخم‌ها بهتر است از رابطه جنسی خودداری نمائيد.
 • از کندن زخم و تاول‌ها خودداری نمائید و اجازه دهید به طور طبیعی برطرف شوند.
مراقبت-های-بعد-از-کرایوتراپی

درصد موفقیت درمان زگیل تناسلی با کرایو

کرایوتراپی زمانی می‌تواند با موفقیت همراه باشد که زگیل قابل مشاهده باشد و اندازه‌ی آن کوچک باشد، در مواردی که زگیل تناسلی محدوده‌ی وسیعی را پوشانده و رشد آن سریع است، بهتر است از روش‌های درمانی دیگر استفاده نمائید. همان طور که پیشتر اشاره شد، زگیل‌ها پس از کرایوتراپی می‌توانند دوباره رشد نمایند بنابراین لازم است جلسات درمانی به صورت مستمر تکرار شوند.

بیشتر بخوانید: خداحافظی با جای جوش با لیزر فرکشنال

عوارض پس از درمان زگیل تناسلی با کرایو

 • درد: در صورتی که درد دارید می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده نمائيد.
 • تورم: تورم و التهاب کاملاً طبیعی می‌باشد که به مرور از بین می‌رود.
 • زخم: تشکیل زخم و تاول هم جزء مرحله‌ی بهبودی می‌باشد.
 • تغییر رنگ پوست
 • اگر کرایوتراپی روی دهانه رحم انجام شود ممکن است تا چند روز ترشحات آبکی از واژن داشته باشید.

عوارضی که ذکر شد نسبت به سایر روش‌های درمان زگیل تناسلی کمتر می‌باشد و تمامی آن‌ها موقتی می‌باشند، بنابراین می‌توانید کرایوتراپی را به عنوان روشی کم خطر و بدون درد جهت درمان زگیل تناسلی انتخاب نمائيد.

منابع:

https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/cryotherapy-genital-warts

https://www.topdoctors.co.uk/medical-articles/cryotherapy-for-genital-warts

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-warts/diagnosis-treatment/drc-20355240

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21099-cryotherapy

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من ی سوال دارم وقتی کرایو انجام بشه دیگه زگیل نمیزنه ؟یا بازم امکان داره بزنه ؟

  1. در 90 درصد موارد زگیل به صورت کامل از بین می رود. 10 درصد امکان رشد مجدد وجود دارد.

 2. سلام من یکسالی میشه ک خیلی راه برای جلوگیری از زیگیل استفاده میکنم اما باز بزرگ تر و جاهای دیگه درنیاد هم کرایو هم دارو و هم جراحی انجام دادم ولی انگار ن انگار فکر کنم رویه لبم هم داره شروع ب در اوردن میکنه

  1. سلام وقت شما بخیر
   شما حتما لازم است تحت نظر یک متخصص عفونی انواع آزمایش های لازمه رو انجام دهید و در صورتی که مشکلی وجود نداشت می توانید برای درمان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.