دکتر سارا بهروان / درمانی پوست / علت بزرگ شدن لبه های واژن و درمان قطعی آن
۶ دقیقه
علت بزرگ شدن لبه های واژن

علت بزرگ شدن لبه های واژن و درمان قطعی آن

آنچه می خوانید...

شکل و ظاهر لبه های واژن یک زن به طور طبیعی در طول سال ها تغییر می کند. واضح ترین تغییرات مربوط به تغییرات هورمونی است که در دوران بلوغ، در طول چرخه قاعدگی، در بارداری و حوالی یائسگی رخ می دهد. همانطور که یک زن به رشد خود ادامه می دهد، ضخامت و طول لبه های واژن افزایش می یابد. علت های مختلفی برای بزرگ شدن لبه های واژن که به نام لابیا شناخته می شوند، وجود دارد. در ادامه مقاله ما بطور کامل به این موضوع پرداخته ایم لطفا همراه ما باشید.

علت بزرگ شدن لبه های واژن

لبه واژن یا لابیا چیست؟

لبه واژن یا لابیا چین های پوستی نازک موجود در دستگاه تناسلی زنانه هستند. کار لابیاها که به لابیای ماژور و مینور دسته بندی می شوند محافظت از کلیتوریس، واژن و مجرای ادرار است.

لابیاهای ماژور یا بزرگ در قسمت بیرونی واژن واقع شده اند و با مو پوشیده شده اند. لابیاهای مینور یا کوچک در اطراف دهانه واژن و مجرای ادرار قرار گرفته اند و در سطح آنها مویی وجود ندارد. لابیاپلاستی اغلب اوقات برای اصلاح فرم لابیای مینور انجام می شود اما برای اصلاح فرم لابیای ماژور نیز قابل انجام است.

 

شکل طبیعی لبه واژن چگونه است؟

بسیاری از زنان نگران اندازه، شکل و ظاهر لبه واژن خود هستند. لابیای کوچک هر زنی منحصر به فرد است و هیچ شکل معمولی برای لابیای داخلی وجود ندارد. برخی از زنان دارای لابیای داخلی بزرگ و آویزان هستند، در حالی که برخی دیگر تنها دارای یک برجستگی نازک از بافت لابیا مینور هستند که به طور کامل توسط لابیای بیرونی یا ماژور پنهان شده است. هر دو مورد عادی در نظر گرفته می شوند و تحت تاثیر ژنتیک فرد هستند.  برخی از زنان نیز دچارعدم تقارن در لابیای مینور هستند که یکی از لبه ‌ها بلند و دیگری کوتاه است. این مسئله می تواند منجر به بیرون زدگی یک طرف لابیا از بین لابیای ماژور شود که در صورت ناراحتی با لابیاپلاستی به راحتی درمان خواهد شد.

قبل و بعد عمل لابیاپلاستی

دیگر مقالات: نحوه عمل لابیاپلاستی با لیزر و هزینه آن

علت بزرگ شدن لبه های واژن چیست؟

دلایل زیادی برای بزرگ شدن لابیا وجود دارد. مثلا ممکن است هنگام تولد نوزاد، لابیاها تحت تاثیر هورمون های مادر تا حدودی متورم شوند که این وضعیت موقتی است. سایر علت های بزرگ شدن لبه های واژن عبارتند از:

نوسانات هورمونی در سن بلوغ

مهمترین علت بزرگ شدن لبه های واژن تغییرات هورمونی است. تغییرات هورمونی در این سن می تواند باعث رشد بیش از حد لابیاها شود. این تغییرات بیشتر تحت تاثیر ژنتیک هستند.

دیگر مقالات: هزینه لابیاپلاستی با لیزر و جراحی در تهران سال 1403

بارداری و زایمان طبیعی

زایمان طبیعی با ایجاد فشار در لبه های واژن یکی دیگر از دلایل بزرگ شدن لابیاها و تغییر شکل آنها در بزرگسالی است. بطور کلی بارداری حتی به شکل سزارین نیز به دلیل تغییرات هورمونی می تواند باعث بزرگ شدن لابیاها شود.

 

اختلالات هورمونی

عدم تعادل هورمونی مثلا افزایش سطح هورمون های مردانه می تواند باعث بزرگ شدن آلت تناسلی زنانه و لابیاها شود. این اختلال هورمونی تحت تاثیر داروها، یائسگی یا کم شدن سطح هورمون های زنانه رخ می دهد و می تواند باعث بزرگ شدن لبه های واژن شود.

 

از بین رفتن ذخایر چربی بدن

افزایش سن، پیروی از رژیم های لاغری نامناسب و ابتلا به بیماری هایی که باعث کاهش وزن و ذخیره چربی ها در بدن می شوند، ممکن است باعث تغییر شکل لابیاها و بزرگی بیش از حد آنها به شکل آویزان شدن شوند.

 

تغییر وزن ناگهانی و شدید

تغییر اندازه لابیا می تواند به دلیل نوسانات ناگهانی وزن رخ دهد. چاق شدن و کاهش وزن سریع با رژیم غذایی نادرست یکی از دلایل تغییر فرم و اندازه لبه های واژن در سنین مختلف است.

دیگر مقالات: تنگ کردن واژن با لیزر با هزینه آن رفع گشادی واژن بدون جراحی

عمل لابیا

بزرگ بودن لبه واژن در دختر باکره و درمان آن؟

بزرگ بودن لبه واژن در دختران باکره می تواند باعث اختلال در فعالیت های روزانه و فعالیت های ورزشی شده و با ایجاد سایش موجب ناراحتی فرد شود. برای درمان این مشکلات یا اصلاح فرم و شکل لابیاها در دوران مجردی لابیاپلاستی بسیار مفید خواهد بود. این جراحی کاملا ایمن بوده و فقط روی لابیاهای واژن انجام می شود بنابراین ساختار داخلی واژن هیچ تغییری نخواهد کرد. بنابراین دختران باکره بدون هیچ نگرانی می توانند از لابیاپلاستی استفاده کنند.

 

بهترین شیوه درمان لبه های بزرگ و پهن واژن

بهترین شیوه درمان لبه های بزرگ و پهن واژن و هرگونه عدم تقارن ناخواسته ای در این ناحیه از بدن لابیاپلاستی است. این جراحی به دور روش سنتی و لیزر درمانی قابل انجام است. لابیاپلاستی با لیزر بدون درد و عوارض بوده و در هر سنی می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. این جراحی در کلینیک زیبایی ایوا به بهترین نحو قابل انجام است و شما می توانید پس از انجام جراحی فورا به منزل برگردید.

دیگر مقالات: جوانسازی و تنگ کردن سریع واژن بدون نیاز به جراحی

دلیل سیاه شدن لبه واژن چیست؟

عوامل مختلفی موجب تیره و سیاه شدن لبه های واژن می شود که عبارتند از افزایش سن، تغییرات هورمونی، اصطکاک ناشی از لباس های زیر نامناسب و تنگ، سندرم تخمدان پلی کیستیک، عوامل ژنتیکی، اصلاح ناحیه با ژیلت و کرم های موبر، قاعدگی، یائسگی و عفونت های واژینال.

علاوه براین راه رفتن زیاد، کمبود برخی ویتامین ها، بارداری و مصرف محصولات بهداشتی غیر استاندارد نیز می تواند باعث تیره شدن لبه واژن شود.

عمل لابیاپلاستی

تورم لبه واژن نشان دهنده عفونت و التهاب است؟

همیشه تورم لبه واژن به دلیل عفونت و التهاب نیست و می تواند ناشی از تغییرات هورمونی و فاکتورهای دیگر باشد. با اینحال اگر این تورم همراه با درد، سوزش، خارش، ترشحات بد بو و هرگونه ناراحتی غیر عادی در ناحیه واژن باشد برای بررسی و درمان باید به پزشک مراجعه نمایید. عفونت و التهاب علاوه بر تورم باعث قرمزی لابیاها شده و هنگام لمس با ناراحتی همراه خواهد بود.

دیگر مقالات:  درمان قطعی و سریع زگیل تناسلی با روش کرایوتراپی

آیا کوچک کردن لبه بزرگ واژن در خانه امکان پذیر است؟

کوچک کردن لبه بزرگ واژن در خانه در موارد خفیف با برخی ورزش ها و اصلاح رژیم غذایی امکان پذیر است. برای این منظور می توانید روزانه از تمرینات کگل و اسکات استفاده کنید که به سفت و جمع شدن لابیاها کمک خواهد کرد. در مواردی که بزرگی لبه های واژن دردسرساز است تنها راه درمان لابیاپلاستی است و درمان های خانگی کمکی به شما نخواهند کرد.

 

منبع:

https://www.healthdirect.gov.au/labia-problems

https://www.webmd.com/women/what-is-labia-minora-hypertrophy

https://www.news-medical.net/health/Labia-Changes-with-Age.aspx

 

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.