دکتر سارا بهروان / خدمات مو / کاشت ابرو / 13 مراقبت مهم بعد از کاشت ابرو
۸ دقیقه
مراقبت بعد کاشت ابرو

13 مراقبت مهم بعد از کاشت ابرو

آنچه می خوانید...

یکی از مشکلات شایع بین خانم‌ها و بسیاری از آقایان، ریزش ابرو است که دلایل مختلفی همچون استرس، تغذیه و سبک زندگی نامناسب، بیماری و … دارد. از آنجا که ابرو تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد، ریزش ابرو و خالی شدن آن و یا حتی داشتن ابروهای نازک، حس ناخوشایندی برای افراد ایجاد کرده و حتی در بسیاری افراد اعتماد بنفس آن‌ها را بسیار کاهش می‌دهد. کاشت ابرو مطمئن‌ترین و موثرترین راه درمان ریزش ابرو است. البته درنظر داشته باشید که با کاشت ابرو کار تمام نمی‌شود و برای داشتن نتیجه ایده آل، مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو باید رعایت شوند.
مطمئنا این سوال برای شما پیش آمده که مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو چیست؟ شما باید چه نکاتی را در نظر بگیرید و چه کارهایی را نباید انجام دهید؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بایدها و نبایدهای بعد از کاشت ابرو را شرح دهیم.

کاشت ابرو چیست؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی و شرح مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو برویم، نگاهی به فرایند کاشت ابرو بیاندازیم تا شما زیباجو و خواننده عزیز که داوطلب کاشت ابرو هستید با این پروسه آشنا شوید.
کاشت ابرو روشی موثر و دائمی برای افرادی که دارای ریزش ابرو هستند و یا کسانی که ابروهای کم پشت دارند، است. در کاشت ابرو فولیکول های مو از ناحیه دیگری از بدن فرد گرفته می‌‌شوند و سپس در ناحیه ابرو به صورت گرافت کاشته می‌شوند. معمولا از نواحی که دارای موهای نازک‌تری هستند، فولیکول مو برداشته می‌شود. زیرا در غیر این صورت ابروهایی ضخیم و غیرعادی خواهیم داشت. در فرایند کاشت ابرو بطور معمول بین 250 تا 400 فولیکول مو از ناحیه مشخص برداشته شده و در ابرو کاشت می‌شود تا فرد ابروهایی پرپشت و با تراکم قابل قبول داشته باشد. کل فرایند کاشت ابرو به طور متوسط 2 الی 3 ساعت طول می‌کشد.
در نظر داشته باشید که 2 الی 3 هفته بعد از کاشت ابرو، موهای ابرو شروع به ریزش می‌کنند. این پدیده‌ای طبیعی است و نتیجه کاشت بعد از 3 تا 4 ماه مشخص خواهد شد.

مقالات مرتبط: کاشت ابرو طبیعی

مراقبت های بعد کاشت ابرو

دریافت مشاوره ( کلیک کنید)

مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو

همانطور که در بخش مقدمه مقاله اشاره کردیم، با کاشت ابرو کار تمام نمی‌شود و بخش مهم کار، مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو است. اگر این نکات مراقبتی رعایت نشوند، حجم قابل توجهی از ابروی کاشته شده می‌ریزد و انتظار زیباجو از کاشت ابرو برآورده نمی‌شود و به نتیجه ایده آل نخواهد رسید.
برای اینکه فرایند کاشت با کمترین عوارض همراه باشد و همچنین به نتیجه دلخواه خود در کاشت ابرو برسید، نیاز است که نکات مراقبتی زیر را رعایت کنید.

1- به ابروهای خود دست نزنید

در هفته اول پس از انجام کاشت ابرو تحت هیچ شرایطی به ابروهای خود دست نزنید. طبیعی است که فرد از محل بخیه‌ها احساس خارش دارد اما طور جدی از خاراندن و دست زدن به ابرو خودداری کنید زیرا از آنجا که در هفته اول فولیکول‌های کاشته شده سست هستند، به محض دست زدن به آنها گرافت‌ها را از جا کنده شده و باعث عفونت می‌شود.

2- از رفتن به استخر اجتناب نمایید

استخر و سونا تا دو هفته پس از کاشت ابرو اکیدا ممنوع می‌باشد. زیرا اولا ابروها خیس می‌شوند. ثانیا امکان بروز عفونت در محل بخیه‌ا در هنگام استفاده از اماکن عمومی همچون استخر بسیار زیاد است.
در هشت روز اول اگر می‌خواهید صورت خود را به آرامی بشویید اما نگذارید آب به ابروهایتان بخورد. بعد از روز هشتم، شستشوی معمولی صورت و دوش گرفتن مجاز است. اما در نظر بگیرید که این فعالیت‌ها به آرامی و بدون اعمال هیچگونه فشاری به ناحیه ابرو باید انجام شود. می توانید ابروها را به آرامی با حرکات دایره ای و با آب و صابون بشویید. البته درنظر داشته باشید که فرایند استحمام یا شستن صورت باید به آب ولرم انجام شود. همچنین نباید از شوینده‌ای شیمیایی قوی برای شستشو استفاده کنید.

3- از پماد ضد باکتری استفاده کنید

از آنجا که ناحیه بخیه‌ها زخم می‌شود، احتمال ایجاد عفونت در این نواحی وجود دارد. برای جلوگیری از عفونت، پماد یا کرم ضد باکتری را روی ابروهای خود بمالید. البته این کار باید به آرامی و با احتیاط انجام شود تا هیچگونه فشاری به ابروها وارد نشود.

4- از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید

حداقل تا یک هفته پس از پیوند فولیکول‌ها از انجام فعالیت‌های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش‌های سنگین خودداری کنید. چنین اقداماتی می توانند باعث تعریق شود که می تواند منجر به عفونت و همچنین ریزش موهای پیوند زده شود.

تعرفه قیمت کاشت ابرو در سال 1402: هزینه کاشت ابرو در سال 1402

5- در هنگام درد مسکن بخورید

اگر بعد از کاشت احساس درد کردید، حتما مسکن بخورید. التهاب، تورم و قرمزی تا 4 الی 5 روز پس از کاشت طبیعی است. اما اگر این عوارض تا هفته دوم ادامه داشتند، حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم را انجام دهد.
همچنین کلیه پمادها یا لوسیونها و ویتامین‌هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید. این کار به تسریع روند بهبود شما و جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی کمک می‌کند.

6- آرایش نکنید

حداقل تا هفت روز پس از کاشت ابرو، از هیچگونه لوازم آرایشی روی ابروهای خود استفاده نکنید. اجازه دهید گرافت‌های پیوند زده شده بطور کامل بهبود یابند. همچنین جای بخیه‌ها خوب شوند تا از احتمال هرگونه عفونت جلوگیری شود.
همچنین حداقل تا سه هفته پس از کاشت ابروهای خود را رنگ نکنید و از هیچگونه مواد آرایشی و بهداشتی شیمیایی نیز استفاده نکنید.

مراقبت بعد کاشت ابرو

عوارض احتمالی کاشت ابرو را بخوانید: عوارض کاشت ابرو

7- ابروها را اصلاح نکنید

کندن ابروها سبب سست شدن ریشه آن‌ها می‌شود. اگر فولیکول‌های تازه کاشته شده را بکنید، احتمال رشد مجدد آن‌ها کم است. بنابراین تا 2 هفته پس از کاشت، ابروها را اصلاح نکنید.

8- پوسته پوسته های ابرو را نکنید

پس از کاشت ناحیه ابرو دچار خارش، سوزش و پوسته پوسته شدن می‌شود. به هیچ عنوان این پوسته پوسته‌ها را نکنید. در صورت کندن پوسته ها و خواراندن زخم ها، فولیکول‌های کاشت شده کنده می‌شوند. نگران نباشید این عوارض موقتی هستند و نهایتا تا 10 روز پس از کاشت ادامه خواهند داشت.

9- در معرض نور خورشید نباشید

یکی از مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو که باید حتما رعایت شود این است که در معرض مستقیم نور خورشید نباشید. هنگامی که مجبور می‌شوید از خانه بیرون روید از کلاه یا چتر استفاده کنید تا نور خورشید بطور مستقیم به ابروهای شما نتابد . قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند به ابروها آسیب برساند و منجر به تغییر رنگ آن‌ها شود.

10- به پشت بخوابید

نحوه خوابیدن شما در هفته‌های اول کاشت ابرو در نتیجه کار شما بسیار موثر است. سه هفته اول را به پشت بخوابید تا از برخورد ابروها به بالش جلوگیری شود. در صورتی که به شکم یا پهلو بخوابید، ابروهای شما در تماس با بالش قرار گرفته و احتمال ریزش فولیکول‌‌های کاشته شده بسیار بالا خواهد بود.

11- بخیه ها را به موقع بکشید

اگر بخیه ابرو از نوع جذبی باشد نیازی به کشیدن بخیه نیست. در غیر این صورت کشیدن به موقع بخیه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر در موعد مقرر بخیه‌ها را نکشید، دچار عفونت خواهید شد. معمولا با توجه به تشخیص پزشک زمان کشیدن بخیه‌ ها بین 10 الی 14 پس از کاشت ابرو است.

12- از استعمال دخانیات خودداری کنید

از مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های پس از کاشت ابرو، نکشیدن سیگار است. به مدت یک ماه پس از کاشت ابرو سیگار و قلیان نکشید. مصرف دخانیات می‌تواند روند بهبودی شما را به تعویق بیاندازد. بنابراین برای رسیدن به نتیجه مطلوب از استعمال دخانیات خودداری کنید.

13- مشروبات الکلی ننوشید

مصرف مشروبات الکلی سبب رقیق شدن خون شده که احتمال خونریزی در محل کاشت ابرو را افزایش می‌دهد. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند تا یک ماه پس از کاشت ابرو، مشروبات الکلی ننوشید.

کلام آخر

مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو، تاثیر زیادی در رسیدن شما به نتیجه دلخواهتان دارد. درواقع فکر نکنید با کاشت ابرو کار تمام است و شما ابرویی زیبا با تراکم دلخواه خواهید داشت. در صورتی که نکات مراقبتی بعد از کاشت ابرو را رعایت نکنید در حقیقت شما فقط پول و وقت خود را هدر داده‌اید و به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. در این مقاله سعی کردیم نگاهی اجمالی به مهم‌ترین نکات مراقبتی پس از کاشت ابرو داشته باشیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما زیباجوی عزیز مفید واقع شده باشد.

 

منابع

https://www.avancehair.com/blog/ten-tips-for-styling-your-brows-after-an-eyebrow-transplant/
https://mdnewhair.com/post-operative-instructions-for-eyebrow-transplant/
https://wimpoleclinic.com/blog/eyebrow-transplant-aftercare-tips/

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان

دکتر سارا بهروان موسس کلینیک ایوا در زمینه دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه جندی شاپور اهواز فارغ التحصیل شد.
دکتر بهروان مطب خود را در زمینه خدمات پوست، مو و زیبایی، لاغری و لیزر در تهران دایر کردند و با 20 سال سابقه با تجهیزات و امکاناتی پیشرفته ارائه خدمات می کنند.
گذراندن دوره های تخصصی و آموزشی در زمینه
• درمان های چاقی عمومی و موضعی
• دارای مدرک ویژه تزریق فیلر و بوتاکس
• کربوکسی تراپی، لیفت نخ
• انواع لیزرهای پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کلینیک ایوا

آدرس کلینیک ایوا: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 45 ، مجتمع یاس واحد 4

فرم مشاوره

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید. مشاوران کلینیک ایوا در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.